V Ratajích si v neděli připomněli odvahu letce bombardovací perutě RAF plukovníka in memoriam Františka Machálka

Rataje
  • 7.4.2025
  • Stepanka Trileta

František Machálek byl jedním z mnoha statečných československých letců, kteří sloužili u 311. československé bombardovací peruti RAF během druhé světové války. Tato peruť hrála klíčovou roli v boji proti nacistickému Německu a letos si připomínáme 85 let od jejího vzniku.

V neděli 6. dubna si obec Rataje na Kroměřížsku připomněla 115. výročí narození svého občana a při té příležitosti mu byla, za přítomnosti rodiny Františka Machálka a dalších významných hostů, odhalena pamětní deska. Památku pilota přijela uctít také dcera dalšího příslušníka bombardovací perutě RAF generála Aloise Šišky z nedalekých Lutopecen paní Dagmar Johnson Šišková. Za Vzdušné síly AČR byl slavnostního aktu přítomen velitel 22. základny vrtulníkového letectva nesoucí historický název „Biskajská“ brigádní generál Rudolf Straka. Byla to právě náměšťská vrtulníková základna, která zabezpečila čestnou stráž u pamětní desky. Přítomen byl i velitel 213. výcvikové letky „Šiškova“ podplukovník Michal Veleba, jejíž letouny zahájily samotný ceremoniál, hudební doprovod zajistila Vojenská hudba z Olomouce.

„Naše základna se váže svým historickým názvem Biskajská k 311. čs. bombardovací peruti RAF. Jedním z úkolů české armády je dbát na tradice naší vlasti. Připomínání si jednotlivých osobností přispívá k formování naší osobnosti, naší etiky, která vychází z naší kultury. František Machálek a tisíce dalších občanů naší republiky přispěli svými činy k znovunabytí naší státnosti, a i k tomu, jak dnes žijeme.“ Zdůraznil ve svém projevu generál Straka. 

Příběh Františka Machálka je připomínkou doby, kdy věrnost nebyla slovem, ale činem a kdy odvaha byla krokem vpřed. František Machálek vyrůstal v prostředí, kde se kladl důraz na vzdělání, právo, povinnost, a hlavně lásku k vlasti. Po okupaci Československa se rozhodl připojit k zahraničnímu odboji. Machálek, stejně jako mnoho dalších, musel překonat řadu náročných překážek, aby se dostal do zahraničí. Jednou z nejčastějších tras byla tzv. balkánská cesta, která byla velmi nebezpečná. V roce 1940 se Machálek připojil k RAF. Byl přidělen k 311. československé bombardovací peruti jako navigátor a pilot. Machálek se zúčastnil mnoha náročných misí nad okupovanou Evropou, kde bombardoval strategické cíle nepřítele. 

Po únoru 1948, kdy komunisté převzali moc, byli západní letci často považováni za potenciální hrozbu a byli vystaveni různým formám perzekuce. Machálek nebyl výjimkou a musel čelit těžkým podmínkám a omezením. Uznání za své hrdinství se mu dostalo až po roce 1989. František Machálek a jeho kolegové z 311. perutě jsou dodnes vzpomínáni jako hrdinové, kteří přispěli k porážce nacismu a osvobození Evropy. Jejich odvaha a obětavost jsou připomínány při různých pietních akcích a výročích.

František Machálek obdržel několik významných vyznamenání za svou službu během druhé světové války. Mezi jeho ocenění patří:

Československý válečný kříž 1939 za mimořádnou statečnost a hrdinství v boji

Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem za osobní statečnost v boji proti nepříteli

Pamětní medaile československé armády v zahraničí za zásluhy I. stupně

Tato vyznamenání jsou důkazem jeho odvahy a obětavosti během služby v 311. československé bombardovací peruti RAF.