Výsadek SPELTER 1944
Výsadek SPELTER
V noci ze 4. na 5. května 1944 přeletěl nad Kramolínem třebíčského okresu letoun Halifax, který měl na své palubě čtyřčlennou skupinu parašutistů s krycím názvem „Spelter“. Členové skupiny měli za úkol zmapovat situaci domácího odboje na střední Moravě, organizovat a rozšiřovat činnost odboje a navázat radiové spojení s Londýnem. Po seskoku do prostoru byl jeden z parašutistů zaklíněn v padákových popruzích v koruně stromu. Bohužel se jim nepodařilo padák sejmout a museli ho nechat na místě. Kapitán Chrastina se od zbytku skupiny odpojil hned na začátku a s kamarády se již nesetkal. Zbylí členové se vydali na kontaktní adresu směrem na Jihlavu, kde však nebyli přijati a byli nuceni se vrátit zpět. Na své cestě po kraji se setkávali s různými lidmi, kteří jim se splněním mise pomáhali. Mezi nimi byla i rodina hajného Vitouše poblíž obce Myslibořice. Gestapo však mělo své konfidenty všude a i o této skupině získali dostatek informací k tomu, aby je na hájence Na Vostrých, jak se jí dodnes říká, našli a obklíčili. Při útěku byl zastřelen Jaroslav Kotásek, Vavrda s Novotným měli štěstí a podařilo se jim i s hajným Františkem Vitoušem uprchnout. Další život hajného Vitouše byl na dlouhou dobu spojen s rodinou paní Vlasty Kočí, u nichž nalezl až do konce války útočiště na půdě. Osud dvou přeživších členů skupiny Spelter byl po zdárném útěku v rukách dalších lidí, kteří i pod pohrůžkou smrti parašutisty ukrývali. Mezi nimi byla Božena Kopcová, která s manželem na hájence u obce Domamil ukrývala nejen Rudolfa Novotného a Jana Vavrdu, ale i další členy odbojové organizace Lenka-Jih.
Členové výsadku SPELTER:
kpt. Břetislav Chrastina 25. 5. 1901 – 11. 6. 1971
rtn. Jaroslav Kotásek 31. 7. 1917 – 16. 6. 1944
rtn. Rudolf Novotný 28. 12. 1914 – 29. 12. 1953
čet. Jan Vavrda 26. 2. 1922 – 15. 4. 1995
Vybudování památníku SPELTER
Slavnostní odhalení kamenného památníku na počest výsadku skupiny „SPELTER“ v posádce VÚ 5525, Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou se uskutečnilo dne 5. května 2011 za přítomnosti přímých pamětníků této události, válečných veteránů žijících na Třebíčsku a dále zástupců veřejné správy. Památník byl instalován v místě původního seskoku.
Památník je z grandioritového kamene šedočerné barvy o výšce zhruba 160 cm a váze cca 1500 kg. V horní části památníku je umístěna černá kamenná deska se stříbrným nápisem. Iniciátorem této akce byli specialisté záchranné výsadkové služby 22.zL.