Rok 2024 u Vzdušných sil AČR: intenzivnější výcvik i nástup nové techniky

rekap 2024
  • 15.1.2025
  • Stepanka Trileta

Vzdušné síly Armády České republiky jsou pevným pilířem obrany našeho státu. Jejich úkoly sahají od zajištění bezpečnosti vzdušného prostoru státu, přes účast na zahraničních operacích až po podporu integrovaného záchranného systému (IZS) při mimořádných událostech. 

Rok 2024 přinesl navíc nové zahraniční mise, výcvik na moderní výzbroji a technice a rovněž přípravu na přijetí kvalitativně nových schopností, které zajistí připravenost čelit výzvám budoucnosti. V neposlední řadě potvrdil, že vzdušné síly neotálejí v době, kdy je jejich aktivita nejvíc vidět – při záchraně lidských životů v době ničivých povodní. 

Kvalitní personál - lidský kapitál Vzdušných sil

Podle velitele Vzdušných sil Armády ČR generálmajora Petra Čepelky je klíčem k úspěchu bojeschopná technika a dobře připravený personál, který dokáže reagovat na dynamické bezpečnostní hrozby. Za zásadní považuje přípravu velitelů. Dobrým příkladem je plukovník gšt. Ing. Zdeněk Patera, který převzal v roce 2024 velení 26. pluku velení, řízení a průzkumu – páteře řízení operací Vzdušných sil, přičemž při velení zúročí své zkušenosti nabyté službou v doméně rozvoje na strategické úrovni. „Tato rotace zajišťuje, že velitelé rozumí vazbě mezi taktickými operacemi a strategickými cíli použití ozbrojených sil. V tomto hodlám pokračovat, protože tím zvyšuji hodnotu lidského kapitálu Vzdušných sil,“ konstatoval generál Čepelka.

Pozornost věnují velitelé kvalitnímu zaškolení obsluh nových přehledových radiolokátorů MADR, pilotům a technikům vrtulníků H-1, které se již v praxi velmi dobře osvědčili. Ne jinak je tomu u vojáků sloužících na Středisku řízení a uvědomování, kteří pro svou náročnou práci, zahrnující identifikaci letounů v nouzi, potřebují specifickou kvalifikaci a trvalý výcvik. Již brzy obdrží protiletadlovci ze Strakonic první izraelské systémy SPYDER k obsluze kterých vybírají nejperspektivnější jednotlivce a z nich sestavují motivované týmy bojovníků. Ačkoliv Vzdušné síly obdrží letouny páté generace F-35 až na přelomu dekády, výběr pilotů, pozemního personálu včetně specialistů na pokročilé operace vzdušných sil se již rozběhl a velitel vzdušných sil má již k dispozici výchozí skupinu vojáků, pro které tento typ znamená budoucnost. Lhostejný k aktivitám velitele vzdušných sil nebyl ani velitel Vzdušných sil NATO (AIRCOM), generál James B. Hecker, který pracovně navštívil základnu v Čáslavi v roce 2024 a ocenil Vzdušné síly, jako nepostradatelnou součást kapacit ve vzdušné doméně, kterými Aliance na kontinentě reálně disponuje. 

Plnění rozhodujících úkolů

Nejdůležitějším úkolem Vzdušných sil Armády ČR je bezesporu protivzdušná obrana České republiky, která je součástí integrované protivzdušné obrany NATO (IAMD). Kvalitu plnění tohoto úkolu v roce 2024 prověřilo NATO v několika případech zapojením Vzdušných sil do svých hlavních cvičení. Základny a pluky cvičily na scénáře k obraně strategických objektů a reakci na hrozby ze vzdušné i pozemní domény. Nedílným úkolem Vzdušných sil byla příprava na přijetí sil spojenců pro případ vážné hrozby pro Alianci. Mezinárodní cvičení Ample Strike 2024, bylo nejdůležitější výcvikovou akcí tohoto druhu, přičemž letecké základny poskytovaly logistickou a operační podporu letkám spojenců zahraničním jednotkám při plnění jejich mise. Navíc se Vzdušné síly staví čelem k plánování a provedení operací v rámci konceptu dynamických přesunů sil spojenců ve vzdušném prostoru Aliance, který je známý pod názvem Aircraft Cross Servicing. 

Vzdušné síly tento rok sehrály klíčovou roli při zvládání letošních povodní, které zasáhly několik krajů České republiky. Nasadily vrtulníky Mi-171 a UH-1Y Venom k evakuaci obyvatel z postižených oblastí, přepravě zásob s humanitární pomoci, a k monitorování situace z výšky. Důležitou součástí operací bylo i nasazení speciálních týmů záchranářů, kteří ve spolupráci s integrovaným záchranným systémem pomáhali při záchranných a likvidačních pracích. Vzdušné síly tak významně přispěly ke koordinaci záchranných operací a minimalizaci škod.

Nová krev

Vzdušné síly Armády ČR nepotřebují jen novou výzbroj, ale zejména nové motivované vojáky. Proto prezentují náplň práce jednotlivých specializací široké veřejnosti, a to nejen prostřednictvím akcí, jako je Den otevřených dveří na jednotlivých základnách a plucích, ale také účastí na významných akcích, jako byla Aviatická pouť v Pardubicích, či na velmi úspěšné akci „Vojákem na zkoušku“ u 25. protiletadlového raketového pluku, kde si mohou vojáci vyzkoušet dovednosti rakeťáků. V neposlední řadě se povedl druhý ročník „Modrého nebe“, tentokrát nad Havlíčkovým Brodem. Součástí programů jsou i náborové prezentace, která mladým lidem přibližuje možnosti kariéry u Vzdušných sil.

Výcvik a cvičení

Letošní výcvik Vzdušných sil Armády ČR probíhal intenzivně a zaměřil se na pokročilou taktiku s využitím poznatků ozbrojeného střetu na území Ukrajiny, interoperabilitu, spolupráci s aliančními jednotkami a zejména na adaptaci na nové zbraňové systémy. K nejvýznamnějším cvičením patřila řada mezinárodních akcí, které zdokonalily připravenost českých jednotek na krizové situace a bojové nasazení.

Rozhodující cvičení vzdušných sil:

21. základna taktického letectva v Čáslavi hostila po devíti letech mezinárodní cvičení Lion Effort 2024, kterého se zúčastnily stíhačky Gripen z České republiky, Maďarska a Švédska. Významným momentem byla účast na cvičení Ramstein Guard 2024, zaměřeného na efektivní boj v prostředí použití prostředků elektronického boje.

22. základna vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou dokončila certifikaci létajícího personálu na vrtulníky platformy H-1 a spustila nový radionavigační systém TACAN, který zvyšuje bezpečnost letů za zhoršených podmínek. Dále zvládla prověrku připravenosti v operačním konceptu ACE (manévr letištěm), který zvyšuje flexibilitu a odolnost Vzdušných sil prostřednictvím rozptýlení, rychlého přesunu a operací z improvizovaných nedomovských základen.

24. základna dopravního letectva se zapojila do cvičení Swift Response 2024, zaměřeného na aeromobilní operace a výsadek jednotek v krizových oblastech.

25. protiletadlový raketový pluk ze Strakonic se zúčastnil cvičení Ramstein Legacy, Baltic Zenith a Tobruq Arrows, během kterých zdokonaloval schopnost ničení dronů. Doma to byl výcvik zaujetí národního posilového systému protivzdušné obrany, který měl nejen za cíl ochranu vzdušného prostoru, ale zároveň prokázal schopnost využít informace získané protiletadlovci od zařízení pasivního průzkumu DPET a nově zavedeného radaru MADR (Mobile Air Defence Radar).

26. pluk velení, řízení a průzkumu v rámci cvičení ClearSky 2024 prověřil schopnosti integrovaného systému velení a řízení vzdušných operací.

Třináct příslušníků vojenské hasičské jednotky Správy letiště Pardubice absolvovalo na konci září výcvik na speciálním polygonu ve Španělsku, ve městě Gojón, kde se po dobu čtyř dní učili zvládat požáry letecké techniky.

Nasazení do zahraničních misí

V roce 2024 pokračovalo nasazení jednotek vzdušných sil do zahraničních misí v rámci Enhanced Forward Presence (eFP), kde působily vrtulníkové jednotky a protiletadlovci. Vojáci 22. základny vrtulníkového letectva byli nasazeni v ÚU AČR HELI UNIT Polsko, kde plnili úkoly na podporu posílení východního křídla Aliance. Vojáci 25. protiletadlového raketového pluku poskytovali tzv. ochranu sil (Force Protection) v Lotyšsku všude, kde bylo potřeba. Příslušníci 24. základny dopravního letectva pokračují v úspěšné misi MFO Sinaj (Multinational Force and Observers), která má za úkol pozorování a ověřování, velení a řízení, logistickou podporu, službu vyhledávání a záchrany a vzdušné zdravotnické evakuace.

Výhled do budoucna - Modernizace techniky a infrastruktury

Rok 2024 znamenal krok vpřed v oblasti výcviku a integrace nových technologií, přesto vzdušné síly pokračují v dalších projektech, které mají za cíl posílit jejich schopnosti v nadcházejících letech. Modernizace techniky a infrastruktury je pro Vzdušné síly Armády ČR klíčovou prioritou. 21. základna taktického letectva v Čáslavi zahájila přípravu na přijetí letounů F-35 a modernizaci přistávací dráhy. 22. základna vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou převzala kompletní flotilu vrtulníků UH-1Y Venom a AH-1Z Viper.

24. základna dopravního letectva bude v blízké budoucnosti profitovat z naplňování smlouvy na pořízení letounů KC-390, které výrazně zvýší kapacity pro strategickou přepravu. 25. protiletadlový raketový pluk pokračuje v přípravě na přezbrojení na nový systém SPYDER a integraci systému RBS-70 NG, což posiluje schopnost ochrany vzdušného prostoru před moderními hrozbami. S tím souvisí i výstavba nemovité infrastruktury, jako jsou budovy pro jednotky nebo garáže pro novou techniku. U 26. pluku velení, řízení a průzkumu, dislokovaného ve Staré Boleslavi – Brandýse nad Labem, probíhalo pokračování integrace radarového systému MADR (Mobile Air Defence Radar), který poskytuje jednotkám Vzdušných sil i celé Armády ČR aktuální informace o vzdušné situaci.

Rok 2024 byl dalším krokem vpřed. Přinesl mnoho pozitivních změn a zlepšení připravenosti. Vzdušné síly jsou připraveny bránit Českou republiku, plnit mezinárodní závazky a být oporou při krizových situacích. A to vše díky moderní výzbroji a technice, náročnému výcviku a odhodlaným lidem, kteří stojí za každou misí.

Autor textu: mjr. Zuzana Sekaninová